Skip to content
Home Kurs Kayıt Formu Bende Dalmak İstiyorum

Untitled Document

Ben de dalmak İstiyorum

“Dalış sporuna ne zaman başlayabilirim?” Diye soracak olursan, sana cevabımız: “Hemen bugün başlayabilirsin” olacaktır...

Tek yapman gereken şey, bir dalış kursuna başvurmaktır. Ancak yaşının en az 14 olması şartıyla...

Bu sporu öğrenmen düşündüğünden çok daha kolay olacaktır. Kurslarda;

 • Akademik bilgi,
 • Havuz dalışları
 • Deniz dalışları

olarak üç bölüm vardır.

Kurslar tamamı performans bazlıdır. Yani “öğrendikçe ve becerilerini geliştirdikçe” ilerleme esasına dayanmaktadır. İyi performans gösterebilirsen, iki veya üç haftada kursu bitirebilir ve dalışa başlayabilirsin...

Kursa başlamadan önce,

 • “Tıbbi geçmiş formu”nu doldurman gerekir.
 • Gerekirse bir tıbbi kontrolden de geçebilirsin.

Dalış sporunu yapman için, iyi bir yüzücü olman gerekmez. Yüzme biliyor olman ve kendini suda rahat hissetmen yeterlidir. Dalarken kendini rahat hissedip hissetmeyeceğini merak edersen, deneme dalışlarına katılarak öğrenebilirsin.

Malzeme olarak ne lazım?

Dalışa başlamak için ilk etapta “malzeme olarak ne lazım?” diyorsan, sadece mayo alıp gidebilirsin. Ancak tecrübe kazandıktan sonra, sana uygun olan malzemeleri alabilirsin. Zaten kursun da bu konuda sana yardımcı olacaktır.

Dalış esnasında gerekli olan malzemeleri bilmek istersen:

 • Palet, patik, maske
 • Şnorkel, dalış elbisesi, eldiven
 • Kurşun ağırlık, ağırlık kemeri, basınçlı hava tüpü
 • Denge yeleği, tüp basınç göstergesi, derinlik göstergesi
 • Zaman saati, dalış bilgisayarı
 • Su geçirmez dekompresyon cetveli
 • Su altı yazı tahtası
 • Bıçak, pusula, fener
 • Dalış bayrağı, flaşör, kimyasal ışık çubukları...
 • ve daha birçok turistik veya sportif dalışlar için gerekli olan malzemelerdir.Gözlük kullananlar ayrıca, maskelerinin camlarını gözlük camı gibi numaralı yapabilirler.

Gözlük kullananlar ayrıca, maskelerinin camlarını gözlük camı gibi numaralı yapabilirler.

Dalgıçlar nasıl yıldız alıyor?

Kurs eğitim programlarında, başlangıç düzeyinden başlayıp, basamak basamak ileri düzeylere doğru yükselir ve bu basamaklarda edindiğin deneyimlere göre de yıldızların artar.

Başlangıç düzeyinden, ileri düzeylere...
Dalıcıların tanımı, görev, yetki ve sorumlulukları...

1 Yıldız Dalıcı

Aldığı kurs sonucunda, dalış donanımlarını söküp takabilen, bunları sığ eğitim sularında kullanabilen dalıcıdır. Yanında, en az 3 yıldız dalıcıyla açık deniz dalışları yapabilir. En çok 18 metreye kadar dalabilir.

2 Yıldız Dalıcı

2 yıldız dalıcının açık deniz dalış deneyimi vardır. En az 2 yıldız dalıcıyla birlikte, en çok 30 metreye kadar dalabilir.

2 yıldız dalıcı, eğer 18 yaşından küçük ise, en az 3 yıldız dalıcı liderliğinde, en çok 24 metreye kadar dalış yapabilir.

3 Yıldız Dalıcı

3 yıldız dalıcı, değişik düzeylerdeki dalıcılara önderlik yapabilecek beceriye sahiptir. Liderlik yaptığı dalış gurubunu, dalış standartlarına uygun dalış yapmasını sağlamakla yetkili ve sorumludur. En çok 30 metreye kadar dalabilir. Ancak eğitmen dalıcı denetiminde, eğitim amaçlı 42 metreye dalış yapabilir.

Federe spor kulüpleri, tüm dalıcı ve eğitmen dalıcı kursları için geçerli olmak üzere, yıllık kurs eğitim programlarını hazırlayarak, federasyona onaylatır ve bu programı uygular. Eğitim başlamadan önce, eğitim göreceklerin isim listesini federasyona gönderir.

Bu kurumlar, her dalıcı ve eğitmen dalıcı için, birer dosya açarlar. İstendiğinde ibraz edilmek üzere, ön koşul ve standartların yerine getirildiğine dair evrakı, 10 yıl müddet ile muhafaza ederler.

 

 

Dalış eğitimi sonunda alınan belgeler

Dalış eğitimini tamamladın... Sıra geldi eğitimini tamamladığına dair belgeleri almaya.

Dalış kurum ve kuruluşları eğitim sonunda, başarılı olanlara, bu eğitimi tamamladıklarına dair belgelerini verirler.

Geçici belgelerin birinci suretini ve eğitimle ilgili gerekli bilgileri federasyona ulaştırırlar. Federasyon da; dalıcı kimliğini hazırlar ve bir eğitim anketiyle birlikte, dalıcının adresine veya ilgili dalış kurumuna gönderir.

Başlangıç kursunu bitirmiş bir kişi olarak, maksimum 18 metreye inebilirsin. Ancak, sportif dalış limiti 30 metredir. 18 metreden daha derinlere dalmak istiyorsan, ileri kurslara devam edebilirsin.

Dalışa elverişli bölgeler

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olması nedeniyle, dalış sporu konusunda çok şanslı sayılırız.

Karadeniz ve Marmara’da kısmen, Ege ve Akdeniz’de ise birçok yerde dalış yapma imkânı vardır. Ayrıca yurt dışında da, sualtı cenneti denilebilecek birçok dalış bölgesi vardır.

Ülkemizde dalış yapılacak yerler

Aydıncık bölgemizin en güzel dalış noktasıdır .Tüm seviyedeki dalıcılara göre dalış noktaları mevcuttur.

Marmara

Sivri Ada: İstanbul’da dalış eğitimi veren birçok kuruluşun uğrak yeri olan Sivri Ada, yerleşim olmaması ve güçlü akıntıların bulunmaması nedeniyle dalış yapmaya oldukça uygundur.

Büyük Ada: Ansızın derinleşen kayalıkları, kumluk alanlardaki türlü kabukluları, iri ve çeşitli deniz yıldızları ile, bu alan çok ilgini çekecektir.

Sedef Adası ve Tavşan Adası: Bu bölgede dalış yaptığında, değişik renkli deniz anaları, seni ürkütebilir. Türleri ile ilgili bilgin yoksa, pek yaklaşmamaya özen göstermelisin.

Marmara Adası: Dalışa açık bölgeleri, pek fazla ilgi çekmemektedir.

Avşa Adası: Adada bulunan Çınar Burnu, gece dalışları için uygundur. Kabuklu canlılar ve vatozlara rastlaman mümkündür.

Ayvalık

Maden Adaları: Ayvalık yarımadasının ucunda bulunan adanın birçok alanı, dalışa kapalıdır. Ancak, özel izinle dalış yapılmaktadır.

Güneş Adası: Uzak ve pek ilginç olmadığı için, burada dalmanı tavsiye etmeyiz.

Bodrum

Kocaburun: Batısında 12 metreye 40-45 dakikalık, doğusunda 17 metreye 45 dakikalık dalış yapılabilir. Dalışın en ilgi çeken yanı, bölgeyi mesken edinmiş karagöz sürüleridir.

Köçek Adası: Amforalar ve ilginç formasyonlara sahip ada, derin dalışlar için elverişlidir. Dalış bölgesinde akıntı yoktur.

Fener Burnu: Bodrum’da gece dalışları için çok elverişli olan Fener Burnu, ilginç bir kayalık yapıya ve formasyonlara sahiptir.

Fethiye

Balaban Adası: Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölgedir. Maksimum derinlik 30 metredir. Dalgıçlar, adanın etrafında dolaşıp, tekneye dönebilirler. Su altı canlılığı ve amfora kalıntıları muhteşemdir.

Kızılada Feneri: Orta ve ileri seviyedeki dalıcılara uygun olan bölge, dalga ve akıntı yüzünden öğleden sonra dalışa uygun değildir.

Şahin Burnu: Süngerler, amforalar, deniz yıldızları ve ahtopotlarla çok zevkli bir dalış bölgesidir. Orta ve ileri seviyedeki dalıcılar için uygun bir bölgedir.

Kaş

Kanyon: Antik kıyı şeridini, koruma amacıyla, sportif dalışa kapalı olan bölgede, özel izinle dalış yapılabiliyor. Genişliği 10 metre olan iki duvar arasında dalış yapılabilen yer, bol bol fotoğraf çekilebilecek bir cennet adeta.

Güvercin Adası: Suyun berraklığı ile ilgi çeken bir dalış noktasıdır.

Fener Burnu: Genellikle eğitim sonrası dalışları yapılan bir bölgedir. Yavaş yavaş derinleşmesi, deneyimsiz dalgıçların kendilerine güven duymalarını sağlar. Kırık amforalar ve renkli balıklar ilginçtir.

Saros

İbrice Limanı: İbrice Limanı, tüm İstanbul dalıcılarının yakından tanıdığı bir dalış bölgesidir. Bölge hem normal dalışa, hem de eğitime uygundur. Bölgede migri ve müren balıklarına rastlamak mümkündür. Ayrıca güzel mercan formasyonları da bulunur.

Toplar Burnu: Bölgedeki dalış şekli duvar dalışıdır. Eşsiz bir dalış noktasıdır. Sünger ve mercanlarla örtülmüş bir sürü mağaraya rastlayabilirsin.

Asker Tası: Tüm Saros balıklarına rastlayabileceğin eşsiz bir dalış noktasıdır.

Minnoş Adası: Adanın etrafında tam bir tur atarak dalman mümkündür. Oldukça derin noktalara kadar devam eden bu kayalık bölge, mercan ve gorgon oluşumları, kayaların bitip, kumluğun başladığı noktada da, vatozlar ve deniz kaplumbağaları dikkat çeker.

İbrice Kayalıkları: Burası tüm dalış okulları tarafından, büyük ilgi gören ve tüm İstanbul dalgıçlarının ehliyet aldığı imtihan sahasıdır.

Dalış için sağlığım uygun mu?

Dalış için uygun raporu alırken...

Bazı hastalıklar, dalış için uygun raporun alınmasını engeller. Çünkü bu gibi rahatsızlıklar, vücudun dalış yapıldığında zarar görmesine sebep olur ve ciddi durumlar ortaya ç

Dalış raporu almayı engelleyen durumlar

Göz ile ilgili

Dalan kişinin; numaralı maskeyle dalmasına karşılık, basınç ölçer, pusula, dekompresyon tabloları vs.yi görmesine engel olan “yakın görüş kusuru” dalış alanını, dalış eşini, tekneyi göremeyecek düzeyde “görme kusuru” olması...

Son zamanlarda geçirilmiş bir oküler cerrahi...

Epilepsi

Su altı ortamında, dalgıcın her zaman tam bilinçli olması gereklidir. Bu yüzden, bilinç kaybı öyküsü olanlar, nöbet geçirenler, dalamazlar. Ayrıca migren krizleri ve buna bağlı kusma, dalgıçları denizin derinliklerinde, çok zor duruma sokabilir.

Nörolojik hastalıklar

Daha önce nörolojik bir hastalığı olanlar; kafa travması geçirenler, beyin tümörü bulunanlar vs.nin dalması sakıncalıdır.

Kalp ve damar sistemi hastalığı olanlar; ritm bozuklukları, kalp pili bulunanlar, hipertansiyonu olanlar, damar hastalıkları bulunanların, dalışı sakıncalıdır.

Solunum sistemi hastalıkları; astım nöbetleri, kronik akciğer hastalığı gibi... Solunum sistemi hastalıkları bulunanların, dalış yapması tehlikeli sonuçlara yol açar.

Şeker hastalığı; insüline bağlı diyabetik durumunda bilinç kaybı ve boğulma riski nedeniyle dalış sakıncalıdır.

 

joomla statistics