Skip to content
Home Kulubümüz Tarihçemiz

Tarihçemiz

Adana bölgesinde 80’li yılların başında İncirlik Amerikan Hava Üssü’nde çalışan ve buradaki amerikan eğitiminden ve malzemelerinden yararlanabilen kişiler dışında aletli dalış yapabilen çok az sayıda insan mevcuttu. Göl ve kanallarla çevrili olan Adana’da özellikle yaz aylarında sık sık meydana gelen boğulma olaylarına müdahale, arama-kurtarma ve ilk yardım faaliyetlerinde İncirlik Üssü’nde görevli dalgıçlardan istifade edilirdi. Ancak bunların olay yerine gelmesi ve müdahalesi bazı bürokratik işlemler nedeniyle uzun zaman alır ve çoğu kez de cesetlere ulaşılamazdı. Özellikle 1980 yılında Çukurova Üniversitesi’nde yaşanan ve bir bekçinin boğulması ile neticelenen olayda, talep edilen dalgıçların geç gelmesi, Çukurova Üniversitesi bünyesinde sualtı arama-kurtarma ekibinin kurulmasını zorunlu kıldı. Başlangıçta Çubuklu (İstanbul) dalgıç okuluna kurs maksadıyla iki kişi gönderilirken, sualtına aşina gönüllülerden oluşan iki grup Adana’ya davet edilen PADİ eğitmeni Dündar HISIM gözetiminde Aletli Dalış (SCUBA) eğitimine başladı.

 Prof. Dr. Servet YAMAN, Prof. Dr. Cengiz YETİŞ, Ahmet ADANALI, Ayhan VEZİROĞLU Fatih TALAYve Prof.Dr. Kurtuluş TUNCER bu kurslarda aldıkları eğitim sayesinde Adana’nın ilk bröveli dalgıçları olarak yetiştiler. Bu kişilerin himaye ve rehberliğinde gelişmeye başlayan sualtı arama-kurtarma faaliyetleri bölge insanını da kapsayacak şekilde gittikçe yaygınlaşmıştır.
 Adana ve İlçelerinde sualtına gönül vermiş bu kişilerin öncülüğünde başlayan aletli dalış (SCUBA) faaliyetleri ilk zamanlarda, Çukurova Üniversitesi Spor Kulübü bünyesinde örgütlenmiş, 1998 yılında da “Çukurova Sualtı İhtisas ve Su Sporları Kulübü Derneği” çatısı altında birleşmiştir. Kulübümüz TSSF’ ye bağlı federe bir spor kulübü olup CMAS bünyesinde yer alır. TSSF ve Sualtı Yönetmeliğinde öngörülen tüm yasal izinlere, donanımlara ve personele sahip olan kulübümüz, aynı zamanda bölgenin tek tüp dolum merkezidir. Kulübümüz; tam donanımlı bir seminer odası, kendine özgü ve CMAS standartlarına uygun bir eğitim seti, okuma odası, sağlık kabini ve teçhizat bakım odasını bünyesinde barındıran bir lokal yerine sahiptir.

Adana'da Balıkadam eğitimini temel alan kulübümüz şimdiye dek 2000’den fazla kişiye değişik seviyede balıkadam eğitimi vermiştir. Aletli dalışın yanısıra Kulübümüz bünyesinde Sualtı Ragbisi, Sualtı Hokeyi, Mono Palet, Zıpkınla Balık avlama, Görüntü Avcılığı ve Su Kayağı takımları da bulunmaktadır. Kulübümüz, Çukurovalı balıkadamların sık sık bir araya geldiği sosyal bir mekan haline gelmiştir.

Çukurova Sualtı İhtisas ve Su Sporları Kulübü

 

joomla statistics