Skip to content
Home Federasyon Altın Kurallar!

 

Dalış yapacaksan, “dekomprasyon” un ne olduğunu öğrenmen gerekir.

Dekomprasyon; belli derinlikte, izin verilen süre aşıldığı takdirde, yüzeye çıkarken bekleme yapılması gerektiği hâldir.

Dalışlarda; çıkışta 3 metrede 3-5 dakika emniyet duraklaması yapılması gerekmektedir. Özellikle 30 metrenin altına yapılan dalışlarda, 3 metrede 5 dakika emniyet duraklaması zorunludur.

Derinlik sınırını aşma, sana söylenenlerden şaşma!!!...


Tüplü dalışta dikkat edeceğin en önemli şey, eğitimini aldığın derinlik sınırını aşmamandır. Yıldız dalıcılar için derinlik sınırı 18 metre, tüm sporcular için ise, eğitim düzeyi ayırmaksızın 30 metredir.

Nefesini tutma, asla alkol almış olarak dalma!!!...


Sualtında, önemli kurallardan biri, nefes tutmamaktır. Devamlı yavaş ve derin nefes alman gerekir. Düzenli nefes alarak, kendini sualtındaki basınç değişimlerine karşı korumuş olursun.

Alkollü olarak, hatta bir gece önce alkol kullanmış olsan dahi, dalma!!!

Bu, derinlik sarhoşluk ve dekomprasyon riskini de arttıracaktır.

Yo- yo dalışı yapma!!!

Belirli bir derinliğe ulaştıktan sonra, yükseldiysen tekrar dalarak ve yükselerek dalış yapma!!!... Bu dekomprasyon hastalığı riskini arttırır. Dalış öncesinde, maksimum derinliğin kararlaştırılması gerekir. Bu derinliğe indikten sonra, çıkışa başladığında, yavaş yavaş yükselerek, bir daha derine inmemen gerekir.

En zayıf dalgıca göre derinlik...

Derinlik ve zaman planlaması, gruptaki en zayıf dalgıç göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Tüpteki havayı sürekli kontrol et!!!

Özellikle derine dalıyorsan, tüpündeki havayı sık sık kontrol etmelisin. Hava miktarı 100 bar sınırındayken dönüşe başlamalı ve minimum 50 bar ile, emniyet duraklamasında olmalısın.

Dikkaaat!!! Sualtı xanlılarına sakın zarar verme...

Dalışlarda dikkat etmen gereken en önemli konulardan biri de “sualtı canlıları” dır. Bu canlıların birçoğu hassas ve kırılgandır. Bunları elle tutmak, suyun dışına çıkartmaya çalışmak doğru değildir.

Ayrıca fazla meraklı olup, bu canlılarla ilgileneyim derken, kesici ve delici özellikleri olanlara çarpıp, neye uğradığını şaşırırsın.

İyisi mi sen; onları uzaktan seyretmeyi tercih et. Sen onlara dokunmazsan, onlar da sana zarar vermezler.

Yalnız Dalma!!!

Denizin derinliklerinde, her şeyden uzakta olacaksın. Herhangi bir ekipman arıza yapabilir, kramp girebilir, derinlik sarhoşluğu vs. gibi beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir. Dalışlarda, mutlaka iki dalış arkadaşı birbirinden sorumlu olmalıdır. Sorumlulukları, suya girmeden başlayıp tekneye dönünceye kadar devam etmelidir. Eğer iki kişi kıyı dalışı yapıyorsa, karada da bir gözlemci olmalıdır.

 

joomla statistics