Skip to content

Eğitim Özelliklerimiz
Kulübümüz değişik mesleklerde ve 1983 yılından beri aletli dalış eğitimi veren üyelere sahiptir. Sualtı yönetmenliklerinin henüz yayınlanmadığı döneme denk gelen 10 yıllık süre boyunca “eğitim” boşluğu bu üyelerimizin deneyimleri ve Çukurova Üniversitesi Spor Kulübü’nün eğitim araçları ile giderilmiştir. 1990 yılında Sualtı sporları Federasyonunun kurulması ile birlikte belirli bir düzene giren sualtı eğitimi ile birlikte düzenli dalış disiplini uygulamalarını da başlamış oldu. Eğitim deneyimlerimiz bizlere 1 yıldız balıkadam eğitiminin sualtı eğitiminin en önemli aşaması olduğunu göstermiştir. Zira bu ilk aşamada yapılan yanlışlıkları ileri aşamalarda telafi etmek çok zor olmaktadır. Bu saptamayı yaptıktan sonra , kulüp olarak eğitim ve öğretim prensiplerimizi aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

1. Teorik eğitim : Aletli dalışın ilk aşaması olan 1 yıldız balık adam eğitiminin teorik dersleri yaklaşık 20 saatlik bir eğitimi kapsar. Eğitime devam mecburidir. Eğitim sırasında müfredatta olmamasına rağmen Hekim üyelerimiz tarafından ilk yardım dersleri verilir. Teorik eğitim bir test sınavı ile sona erer. Test sınavında 70 almak esastır. Başarılı olamayan öğrenciler sınavı tekrarlarlar ve başarılı oluncaya kadar ikinci havuz dalışlarına alınmazlar.

 

2. Havuz ve Deniz Dalışları : Teorik eğitim sırasında özellikle basınç kanunları ve malzeme bilgisi dersleri verildikten sonra kursiyerler ilk dalışlarını havuzda yaparlar. Kulübümüz bu amaçla Çukurova Üniversitesi Özdemir Sabancı Kapalı havuzunu kullanmaktadır. Havuz olimpik boyuttadır, 5mlik kule derinliğine sahiptir ve ısıtmalıdır. Bu yüzden kurslarımız yaz-kış devamlıdır. Balıkadamların denizde sahip olması gereken tüm beceriler önce havuz çalışmaları ile yapılır. Kulübümüz tüm kursiyerlerine 5 havuz ve 6 deniz dalışı uygular.Gerekli görüldüğü takdirde bu sayı artabilir.

 3. Eğitim ve gezi dalışlarımızda tüm dalgıçlar ahtopotlu regülator kullanmak zorundadıır.

4.Dalış sırasında dalgıçlar tüp içi hava basınçları 50 Bar'a ulaştığında, dalış liderine veya eğitmenlerine bildirerek dalışı bitirmek zorundadır.

5.Dalış hazırlığı, dalış esnası ve dalış sonrasın da dalgıçlar, eğitmen veya dalış liderlerinin tüm uyarı ve yönlendirmelerine uymak ile yükümlüdürler.

6.''Discovery'', tanıtım, keşif gibi günlük dalışlar, kulubümüzün ilkelerine uygun dalışlar arasında yer almaz.

7.Kulubümüzün eğitim anlayışı ve ilkeleri çerçevesinde dalgıç eğitim brovesi almamış bireyler (dalgıçlar), ön sınama sonrasında, kulübümüzün dalış programlarına katılabilirler

8.Kulübümüzden bröve alan kursiyerlerimiz kulübümüzün fahri üyeleri olarak kabul edilirler. Doğu Akdeniz bölgesi İklim ve deniz koşulları doğal olarak yılda 10 ay süreyle dalışa uygun koşullar verir. Hemen her hafta sonu düzenlenen toplu dalışlara kursiyerlerimiz kontenjan dahilinde istedikleri zaman katılabilirler.

9.
Kulübümüzün öğretim ve eğitim faaliyetleri genelde akademik kariyere sahip doğal üyelerimiz tarafından yürütülür. Üyelerimiz değişik meslek guruplarından bir araya gelmiş gönüllü kişilerdir. Bu nedenle kursiyerlerimize profesyonel endişelerden uzak kaliteli bir eğitim ve öğretim süreci uygulanır.

10.Spor takımlarımızın antreman yeri Özdemir Sabancı Yüzme havuzudur. Burada yıl içerisinde haftada 5 gün antrenman saatlerimiz mevcuttur. Su kayağı çalışmaları ise ideal bir parkura sahip olan Seyhan baraj gölünde yapılmaktadır.

11. Tüzük ve ilkelerimiz gereğince kulübümüz: siyasi faaliyetlerin dışındadır.Hiç bir siyasi ve ideolojik oluşum içinde yer almadığı gibi bu tür faaliyetler kesinlikle desteklenmez ve bu tür oluşumlar tarafından teklif edilecek destek ve yardım talepleri kabul edilmez.

12.Yürürlükteki kanun,tüzük ve yönetmelikler ile idari mevzuata aykırı hiçbir faaliyette bulunmaz.

13.Yukarıdaki prensipler ışığında Türkiyede'de en ciddi balıkadam kulübü olma yolunda hedeflerine kararlı adımlarla ulaşmaya çalışan kulübümüz,bugüne kadar yapılan denetim ve kontrol faaliyetlerinin hiç birinden uyarı veya ceza almamış,aksine taktir edilmiştir.

Bilinçli, özverili profesyonel yönetim kadrosu ve seçkin uzmanlarıyla daima örnek bir kulüp olma gayretlerini sürdürecektir. 

joomla statistics