Skip to content

Aletli Dalış
Aletli dalış kısaca, su altında nefes alınarak yapılan dalış olarak tarif edilebilir. “Alet” sözcüğü burada “SCUBA” sözcüğünün basitçe Türkçeleştirilmiş şeklini ifade eder. Başka bir ifade ile “Bağımsız aletli dalış donanımları” ile yapılan dalışlar olarak tanımlanır. Böyle bir ortamın en önemli özelliği, dalıcının su altında solunum yaparken ”ortam basıncını” yansıtan sıkışmış hava solumasıdır. Bu şekilde yani “sualtı donanımları” ile yapılan dalışlar iki çeşittir;

1. “SCUBA” Dalış: Kısaca “Aletli Dalış” olarak tanımlanır. Bu dalışın özelliği dalıcının tüp ve regülatör yardımı ile hava ikmalini sağlamasıdır. Dalıcı bu şekilde su içerisinde bağımsız hareket edebilir. Tüp içerisinde dalış amaçlarına göre hava veya karışım gaz bulunur.

2. Yüzeye Bağımlı Aletli Dalış: Buna basitçe “nargile” dalışı da denir. Bu dalışlarda dalıcı hava ikmalini yüzeyden özel bir donanım ile sağlar. Doğal olarak dalıcı bu dalışlarda bağımsız hareket edemez.Aletli dalış becerisi uzmanlık gerektiren bir eğitim süreci sonunda kazanılır. Bu nedenle; eğitimlerinde uyulacak kurallar, her ülkenin milli federasyonlarınca veya kurumlarınca düzenlenmiştir.

 

joomla statistics